Türkiye Kuruyemiş Merkezi
 
Karpuz Çekirdeği Fayda ve Zararları
karpuz çekirdeği, karpuz çekirdeği faydaları, karpuz çekirdeği zararları,

« Karpuz Çekirdeği Kavun Çekirdeği »

Karpuz Çekirdeğinin Faydaları
Karpuz çekirdekleri kan basıncını düzenlemeye yardımcı oluyor

Karpuz çekirdeğinin içinde ismi bize çok uzak gelse de cucurbocitrin adlı bir madde bulunuyor. Adını bugüne dek belki de hiç duymadığınız bu madde, kan basıncının düzenlenmesinde, özellikle yüksek kan basıncının düşmesinde önemli bir etki gösteriyor. Bu da vücudumuzda kanın sağlıkla dolaşmasını sağlıyor.

Kan basıncı düzenlendiği için yüksek tansiyon gibi ciddi sorunlarla da daha kolay baş etmemize destek oluyor

Bildiğiniz gibi tansiyon zaten kanın damarlardaki basıncını temsil ettiğinden, karpuz çekirdekleri sadece kan basıncını düzenlemekle kalmıyor, bu özelliği sayesinde yüksek tansiyon sorunu yaşayanların da yardımına koşuyor. Düzgün bir kan dolaşımı normal seviyelerde seyreden bir tansiyona sahip olmamızı sağlıyor. Mis.

Kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskini azaltıyor
Karpuz çekirdekleri hem içindeki cucurbocitrin adlı etken madde hem de bolca magnezyum sayesinde kalp sağlığını korumada da birçok olumlu etkide bulunuyor. Sağlıklı düzeyde seyreden kan basıncı; damarların tıkanmasının, kalp krizi riskinin ve buna benzer birçok kalp ve damar hastalığının önüne geçmiş oluyor.

İçinde B vitamini ve birçok mineral bulunduğundan karpuz çekirdeği, bağışıklık sistemini de güçlendiriyor

B vitamini gibi öyle her yediğimizde kolayca bulamadığımız bir vitamine ev sahipliği yapan karpuz çekirdeği, bunun yanı sıra içindeki kalsiyum, magnezyum ve potasyum gibi mineraller de işin içine girince tam bir bağışıklık sistemi güçlendirici olup çıkıyor. Kışın sürekli hasta olmak isteyenlerin yazın bu değerli getirisinin bir an önce farkına varması gerekiyor, bizden söylemesi.

Karpuz çekirdeği aynı zamanda sinir sisteminin sağlıklı çalışmasına destek oluyor, hafızayı güçlendiriyor

İçinde bulunan B vitaminleri bağışıklık sistemini güçlendirmede etkili olduğu kadar sinir sistemi üzerinde de olumlu etkiler gösteriyor. Beynin düzenli işlemesine destek olan o minik çekirdekler, özellikle hafızayı güçlendirmede oldukça aktif rol oynuyor.

İçinde doymamış yağlar bulunduğundan vücuda enerji veriyor, daha zinde hissetmemize yardımcı oluyor

Karpuz çekirdeğinin içinde az bir oranda doymuş, bol bol da doymamış yağ asitleri bulunuyor. Özellikle içindeki bu doymamış yağ asitleri sayesinde vücuda ihtiyacı olan enerjiyi veren karpuz çekirdekleri, kendini sürekli halsiz, yorgun ve bitkin hisseden bünyelere ilaç gibi geliyor.

Kötü kolesterolle savaşımızda bizim yanımızda yer alıyor

Malumunuz kolesterol ne yazık ki her zaman pek iyi niyetli olmuyor, kötü kolesterolümüz bir anda yükselebiliyor. Bu da diyabet gibi ciddi rahatsızlıklara davetiye çıkarıyor. Karpuz çekirdekleriyse içerdikleri omega 6 sayesinde kötü kolesterolün dengelenmesini sağlıyor. Bu da diyabetten tutun da kalp ve damar hastalıklarına kadar birçok ciddi rahatsızlığa yakalanma riskimizi azaltıyor. Var olan hastalıklarınsa iyileşme sürecini hızlandırarak destek olduğu söyleniyor.

Karpuz çekirdeklerinden elde edilen yağ ya da çekirdeklerle yapılan çay, saç sağlığını koruyup geliştiriyor.

Karpuz çekirdeklerini sadece yemek değil onlardan harici olarak faydalanmakta önemli. Aktarlarda ya da kozmetik ürünler satan mağazalarda ve online alışveriş sitelerinde bulabileceğiniz karpuz çekirdeği yağını alın ve saç diplerinizden uçlarınıza doğru uygulayıp bir süre beklettikten sonra saçlarınızı güzelce yıkayın. 15 günde bir bu uygulamayı yaparak daha güçlü ve ışıl ışıl saçlara sahip olabilirsiniz. Aynı şekilde dilerseniz karpuz çekirdeklerini suda kaynatıp bu suyu saçlarınızı yıkarken kullanabilirsiniz, seçim sizin.

Karpuz Çekirdeğinin Zararları

Karpuzun sağlığı olumsuz yönde etkileyebilecek her hangi bir zararı yoktur. Karpuz çekirdeğinin yutmak apandisitte neden olabilir. Karpuz çekirdeğinin ayrıca sindiriminin zor olduğu düşünülmektedir. Sindirilemediği için apandisitte tıkanıklığa neden olabileceği tahmin edilmektedir. Ancak bu tür zararlar çok nadir ortaya çıkabilir. Karpuz çekirdeğinin bilindik başka zararı yoktur.

Sponsor reklam alanı

_______________________
Buraya reklam verebilirsiniz
Fındığın Faydaları
Leblebinin Faydaları ve Zararları
Sıkça Sorulan Sorular
Hangi kuruyemiş neye iyi gelir
Ayçiçeği Faydaları
Şebin Cevizinin Faydaları
Cebinizdeki Doktor Kabak Çekirdeği

« önceki sonraki »
Yorumlar
Sponsor reklam
Vitrin Haberler
Sponsor reklam
Borcum var mı

Borcum var mı

Sitemizde ilerleyerek çok hızlı bir şekilde borç sorgulama yapma imkanı bulabilirsiniz. Vergi borçları, trafik, park, motorlu taşıtlar, su,elektrik, gaz, internet, telefon, askerlik vb borçlarınızı öğrenebilir, sorgulayabilir ve bu borçlarınızı mümkün derece internet üzerinden ödeyebilirsiniz. Daha fazlası için sitemizi ziyaret edin ...

Sponsor reklam
Expensive Hotels

Expensive Hotels

Some hotels are like heaven on earth with "out of this world" facilities, situated at great locations. Here is what spending more than the majority of the world`s annual income is on a single night in a hotel room looks like. These are the most expensive hotels in the world. Let`s take a quick trip ...

Sponsor reklam
Kargo Türkiye

Kargo Türkiye

Türkiye geneli ve Türkiye için hizmet veren tüm kargo şubelerinin adres ve telefonlarına ulaşabilirsiniz. Kargo şubeleriyle ilgili telefon ve adresler sizlerinde yardımıyla sürekli güncel tutulmaktadır. Kargo ile gelecekve gönderdiğiniz kargolarınızın gönderi takibi, gönderi sorgulama, kargo takibi, kargo sorgulama, kargom nerede işlemlerini sayfamızda yapabilirsiniz.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Espresso
Espresso

Espresso, ağırlık yerine basınç kullanılması mantığına dayanan bir hızlı kahve hazırlama yöntemine verilen isimdir. Espresso nasıl yapılır Espresso makinalar...

Kabak Çekirdeği
Kabak Çekirdeği

Kabak çekirdeği, kabak sebzelerinin içindeki çekirdeklerin alınıp, kurutularak elde edilen bir besin çeşididir. Kendine has bir tadı olan kabak çekirdeği, daha çok ko...

Ay Çekirdeğinin Faydaları ve Zararları
Ay Çekirdeğinin Faydaları v...

Çekirdeğin faydaları nelerdir? -E vitamini acısından oldukça zengin olan çekirdek; kalp, damar ve beyin fonksiyonlarını düzenler, kan dolaşımını hızlandırır. İ...

Fındık İçi
Fındık İçi

İÇ FINDIK (STANDART - 1) Tanımı : Kabuklu fındıkların sert meyve kabuğundan çıkarılmış 13-15 mm çapındaki fındıklardır. Kullanıldığı yerler : İşlenmiş ...


            Cookies     Duyuru Burada görülürsünüz